6Sep
Αλλά πραγματικά, πηγαίνει πιο πίσω από αυτό. Στη βανίλια, δεν είχα ιδέα τι ήταν πραγματικά το expansion. Η εμπειρία μου στο MMOG περιορίστηκε σε Ουάου, ως επί το πλείστον, με μια σύντομη αναδρομή Πόλη των Ηρώων. Επομένως, όροι όπως οι επεκτάσεις δεν είχαν νόημα για μένα μέχρι που ένας φίλος μου εξήγησε τι σήμαινε: ερχόταν ένα νέο παιχνίδι, βασιζόμενο στο παιχνίδι που έπαιζα ήδη. Όχι, δεν χρειαζόταν να το αγοράσω αν δεν το ήθελα, αλλά δεν θα μπορούσα να δω κανένα από τα νέα πράγματα αν δεν το έκανα. Και τότε ο φίλος μου μου έδειξε μόνο ένα δείγμα από όλα τα ωραία πράγματα που έπρεπε να δεις
Η Φλεγόμενη Σταυροφορία. Μια πρόσκληση beta αργότερα, και κολλήθηκα πλήρως.Αλλά η βανίλια δεν είχε τέλος για μένα. Μια μέρα, έπαιζα βανίλια Ουάου; την επόμενη, περνούσα το Dark Portal και κατευθύνθηκα στο Outland.
Παρ' όλη μου την άγνοια με τα μάτια μου για την επέκταση του όρου, μέχρι να τελειώσω δοκιμάζοντας τα πράγματα σε beta και ολοκλήρωσα Η Φλεγόμενη Σταυροφορία, ήμουν αρκετά ευχαριστημένος με την όλη ιδέα του πράγματος. Αλλά ένα πράγμα με ενόχλησε και συνέχισε να με στοιχειώνει -- ειλικρινά, με στοιχειώνει από τότε Η Φλεγόμενη Σταυροφορία εκτοξεύτηκε. Έχασα εκείνη τη στιγμή κλεισίματος με τη βανίλια Ουάου; Η συντεχνία της επιδρομής μου εξατμίστηκε κατά τη διάρκεια του AQ40. Δεν είδα ποτέ την έκδοση 40 ατόμων του Naxxramas. Αντίθετα, απογοητευμένος από τις επιδρομές, έπαιζα κυρίως με το PvP και περιστασιακά βοήθησα τους ανθρώπους με τις σειρές Molten Core και Blackwing Lair.
Σε Η Φλεγόμενη Σταυροφορία, η συντεχνία της επιδρομής στην οποία εντάχθηκα τελικά ήταν πολύ καλή και μια πολύ φιλική ομάδα ανθρώπων, αλλά μόλις πατήσαμε το πόδι μας στο Sunwell, επιλέγοντας αντ 'αυτού να καλλιεργούμε ατελείωτα τον Black Temple. Δεν είπα τίποτα εκείνη τη στιγμή γιατί ειλικρινά δεν με πείραζε να σκοτώνω επανειλημμένα τον Illidan και τον Black Temple ήταν ένα διασκεδαστικό μέρος, αλλά υπήρχε ένα μέρος του εαυτού μου που θρηνούσε το γεγονός ότι δεν θα έβλεπα ποτέ τον Sunwell ως επίκαιρο περιεχόμενο. Άλλαξα συντεχνίες επιδρομών στα μέσα του Ουλντουάρ κατά τη διάρκεια Οργή, και ακριβώς όταν σκέφτηκα ότι θα έβλεπα το τελευταίο αφεντικό στο Icecrown να πέφτει... Δεν το έκανα.
Η συντεχνία μου οργώνει ευτυχώς το ηρωικό Dragon Soul και πιθανότατα θα δει το ηρωικό Madness να ολοκληρώνεται σε πολύ καιρό πριν Ομίχλες. Αλλά τώρα έχω αυτή την άβολη, αμφισβητήσιμη αίσθηση του κατά πόσον ή όχι ότι το The End στο μυαλό μου θα είναι πράγματι κάτι που προφανώς ονειρευόμουν εδώ και χρόνια. Και εξακολουθώ να αναρωτιέμαι -- είναι αυτό ένα τυπικό πράγμα για τους περισσότερους ανθρώπους; Είναι απλώς θέμα επιδρομέα; Και γιατί στο καλό να κολλήσω πάνω σε κάτι επιδρομέα ενώ δεν ήμουν επιδρομέας;
Αφήνω λοιπόν το ερώτημα σε όλους σας: Τι σηματοδοτεί το τέλος μιας επέκτασης; Είναι να νικήσει το τελικό αφεντικό; Είναι οτιδήποτε στο παιχνίδι που εμφανίζεται πριν από την κυκλοφορία της επόμενης επέκτασης; Υπάρχει έστω και μια στιγμή που κοιτάς τριγύρω, χαϊδεύεις τον εαυτό σου στην πλάτη και λες "Καλή δουλειά!" πριν προχωρήσετε, ή απλά παίζετε χωρίς να σκέφτεστε τέτοια πράγματα; Ποιο είναι το τέλος Κατακλυσμός σε σένα και την αρχή του Ομίχλες της Πανδαρίας?