15Aug

Netflix începe testarea beta limitată a jocurilor în cloud

Netflix, popularul gigant de streaming video, a anunțat vineri că a început testarea limitată a acestuia jocuri în cloud serviciu pe televizoare și computere pentru „un număr mic” de abonați din Canada și Marea Britanie.

Începând de vineri, testarea beta este deschisă doar unui număr limitat de jucători pe anumite televizoare. Cu toate acestea, testarea beta va fi extindeți-vă pe PC-uri și Mac-uri prin Netflix.com pe browserele acceptate, cu suport pentru controlul tastaturii și mouse-ului în următoarele câteva săptămâni.

Pentru cei care nu știu, în noiembrie 2021, Netflix și-a lansat la nivel global serviciul său de abonament la jocuri video, Netflix Games, pentru dispozitive mobile (Android și iOS).

Acest serviciu de jocuri video este inclus cu abonamentul Netflix, iar jocurile sunt disponibile în fila Jocuri a aplicației Netflix pentru Android și iOS. În august 2023, există peste 70 de jocuri mobile disponibile pe serviciul de jocuri video al platformei de streaming.

„Astăzi, facem primul pas pentru ca jocurile să poată fi redate pe fiecare dispozitiv pe care membrii noștri se bucură de Netflix – televizoare, computere și dispozitive mobile”, Mike Verdu, vicepreședinte Netflix pentru jocuri,

a scris în postarea de pe blog de vineri.

Ca parte a testării beta inițiale, doar două jocuri vor fi disponibile pentru testerii beta, care sunt Fără boi de la Night School Studio, un Netflix Game Studio și Aventura minieră a lui Molehew, un joc arcade cu minerit de pietre prețioase.

Testerii își vor putea folosi smartphone-urile ca controlere în timp ce difuzează jocuri pe televizoarele lor inteligente. Pentru a utiliza serviciul de jocuri pe un televizor, utilizatorii iOS va trebui să descarce aplicația autonomă „Netflix Game Controller”, în timp ce utilizatorii de Android pot folosi controlerul virtual încorporat în versiunea lor de Netflix aplicația. În plus, membrii de pe PC-uri și Mac-uri pot juca pe Netflix.com cu o tastatură și un mouse.

Testarea beta limitată va fi efectuată pe anumite televizoare inteligente și dispozitive TV de streaming care acceptă streaming de jocuri Netflix, care sunt Playere media de streaming Amazon Fire TV, Chromecast cu Google TV, televizoare LG, Nvidia Shield TV, dispozitive și televizoare Roku, televizoare inteligente Samsung și Walmart ONN.

Televizoarele și dispozitivele inteligente suplimentare vor fi adăugate în mod continuu, spune Netflix.

„Prin făcând jocurile disponibile pe mai multe dispozitive, sperăm să facem jocurile și mai ușor de jucat pentru membrii noștri din întreaga lume. Deși suntem încă foarte devreme în călătoria noastră pentru jocuri, suntem încântați să aducem bucurie membrilor cu jocuri. Așteptăm cu nerăbdare să auzim feedback de la testerii noștri beta și să împărtășim mai multe pe măsură ce continuăm drumul pe care îl avem”, a concluzionat Verdu în postarea de blog.